(nr 106) Integracyjna działalność rządców kościelnych na Śląsku w latach 1945-1992

Nowość

Rok wydania: 2020

Tak bogate przedstawienie inicjatyw integracyjnych administratorów i  biskupów diecezjalnych trzech jednostek administracyjnych ze stolicami we Wrocławiu, Opolu i Katowicach pozwala z nowym spojrzeniem dostrzec i zrozumieć – w tak szerokiej skali porównawczej – na wskroś integracyjne oddziaływanie Kościoła katolickiego. (…) W tak szeroko zamierzonej optyce przez autora pracy, podążając w obranym przez niego kluczu merytorycznochronologicznym, można zobaczyć jak w soczewce skalę problemów, z jakimi mierzył się Kościół katolicki od Górnego do Dolnego Śląska. (ks. dr hab. Michał Piela)

Siła omawianej dysertacji tkwi nie tyle w wypełnieniu istotnych luk w naszej wiedzy faktograficznej, ile w  syntetycznym ujęciu problemu roli Kościoła w  budowaniu nowego, zintegrowanego i  jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek w historii, wielokulturowego Śląska.

(o. dr hab. Paweł Zając OMI)

(o. dr hab. Paweł Zając OMI)