Psy Pana, czyli rzecz o dominikanach z opolskiej Górki

• Liczba stron: 167
  • Oprawa:
  • Wydawnictwo: Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego

Celem tej książki jest przedstawienie działalności ojców kaznodziejów w Opolu od końca XIII wieku aż po likwidację klasztoru w listopadzie 1810 r. oraz tego, co pozostało po nich do dnia dzisiejszego.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że prof. Anna Pobóg-Lenartowicz należy obecnie do wąskiego grona historyków specjalizujących się w badaniach nad Ordo Praedicatorum. Tym bardziej cieszy fakt, że podjęła się Ona pełnej – i powiedzmy od razu – niemal doskonałej monografii wspólnoty braci kaznodziejów od XIII w. aż do początku XIX w. Wynik Jej żmudnej pracy jest pięciokrotnie satysfakcjonujący. Po pierwsze, historyk zajmujący się na co dzień dziejami dominikanów oraz historią Opola otrzymał monografię naukową, która spełnia wszystkie wymogi stawiane tego typu opracowaniom. Po drugie, czytelnik niebędący historykiem został wprowadzony we wszystkie niuanse skomplikowanych dziejów Zakonu Kaznodziejskiego. (…) Po trzecie, Autorka świadomie zrezygnowała z żargonu naukowego (…) i przyjęła styl właściwy publikacjom popularnonaukowym. Dzięki temu zabiegowi książka zyskała przejrzystość i lekkość. Po czwarte, Autorka przygotowała nowoczesny i nowatorski „szkic dziejów” Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Po piąte, recenzowana książka na temat opolskiej wspólnoty jest jedną z niewielu kompletnych opracowań klasztorów dominikańskich w Polsce (…)

( z recenzji dra hab. Tomasza Gałuszki OP)

W herbie miasta krzyż. #800 Lat Opola

11,55 zł*